| Hvordan lage ekte natursåper fra bunnen av |
Såpe er et resultat av den kjemiske reaksjonen man får ved å blande oljer med lut (Natriumhydroksid)
Jeg lager såpene mine etter kaldprosessmetoden. Jeg koker ikke såpene. Jeg tror at akkurat denne måten å lage såper på er den beste. Vitaminene og de pleiende stoffene som er i oljene og de andre naturlige ingrediensene blir ikke kokt bort. |
|
Forhåndsregler
Lut er etsende. Bruk alltid hansker og vernebriller når du holder på med lut. Pass på at ingen barn kommer i berøring med lut. Når du oppløser luten i vann, oppstår det damp. Den må man ikke puste inn. Sta på et sted med god ventilasjon, eller gjør dette utendørs. Det er lurt å bruke voksduk eller avispapir for å beskytte bordflaten mot lutsøl. Det er lurt å veie opp alle ingrediensene på forhånd. |
|
Først blir råvarene nøye veid.
Olivenolje, kokosolje, palmeolje, sheasmør og kakaosmør smeltes/varmes på
svak varme til ca 38 grader celsiusius.
Kautiksoda has i vann og saft fra multebær (dette gjør jeg utendørs)
Når oljer og lut har samme tempratur ca 38 grader, begynner røreprosessen. For at den skal gå fort er det greit å bruke en stavmikser inimellom.
Luten has sakte i oljen mens jeg hele tiden rører forsiktig.
Når røra begynner å tykne etter ca 5 minutter er det klart for å ha i de resterende ingrediensene, dette kan våre urter, krydder, kaffe, honning eteriske oljer osv.
Røra has i en såpeform.
Den blir pakket inn sånn at den holder varmen og såpeprosessen går sin gang. |
|
Jeg lar såpa stå i formen i ca ett døgn. Da er den blitt hard og klar til å bli skjært opp i biter.
Såpene skjæres med ståltråd. Først i staver, og så i biter.
Såpene settes i en esker med papir eller håndkle i bunnen. Det er viktig at de står luftig, godt og varmt i tørke/modningsperioden som varer i ca 4-5 uker.
I løpet av disse ukene bruker jeg flere ganger å snu på såpene. |
|
|